През 2025 година общините ще могат да кандидатстват с проекти за изграждане на площадки за отпадъци за повторна употреба. Това съобщи днес ръководителят на Управителния орган на програма „Околна среда“ Галина Симеонова по време на дискусия в рамките на Годишната среща на местните власти, която се провежда в куоррта „Албена“. Тя уточни, че процедурата би трябвало да бъде отворена към края на март. Бюджетът й ще бъде 144 милиона лева, но финансирането ще бъде на конкурентен принцип, а не за всички.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината.
В района на Туристическия информационен център, читалището и библиотеката във Велики Преслав, има отделени части от покривната конструкция на библиотеката. В периметъра на тези сгради има паднали дървени конструкции и ламарини, информират от общината.
Територията е обезопасена от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Велики Преслав. Апелира се гражданите да не преминават оттам.
Както съобщихме, на 21 ноември дежурните спасителни и противопожарни екипи в Шуменско разчистваха паднали от силния вятър дървета. За 24 часа екипите реагираха на десет сигнала, информираха от Областната дирекция на МВР в Шумен. Без ток бяха селата Овчарово и Костена река.
На учредително събрание на политическа партия „България Може“ в София бе избрано ръководство, което се състои от двама съпредседатели – Кузман Илиев и Иво Русчев, както и от тринайсетчленен изпълнителен съвет.
В съвета влизат проф. Александър Маринов, Александър Арангелов, Антон Бранков, Борислав Борисов, Венци Стойчев, Гергана Тодорова, Ивайло Найденов, Иван Тодоров, Кирил Нешев, Мартин Илиев, Николай Дренчев, Севдалина Петрова и Теодор Димокенчев.
Кузман Илиев каза, че една от целите пред тях е изграждане на здрава политическа организация с идеология и ясни политически, икономически и социални средносрочни и дългосрочни цели. Той добави, че друга от целите е създаването на клонови структури, които да представляват равномерно цялата страна. Партията ще се финансира чрез дарения, каза той.
На въпрос дали по някакъв начин „България Може&ldqu
През нощта вятърът ще отслабне и ще се ориентира от юг-югоизток, след полунощ ще започне отново да се усилва, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно, като по-значителна облачност ще има над северозападните райони, но почти без валежи. Сутрешните температури ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.Атмосферното налягане ще се понижава и ще бъде значително по-ниско от средното за месеца.
Утре вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне да се увеличава. Максималните температури ще бъдат в много широки граници &ndas
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ в общината Владимир Младенов.
На мястото от години се провежда традиционен неделен пазар. Ремонтните дейности започнаха в края на лятото, а финансирането е от държавния бюджет, допълни Младенов. По думите му се изгражда открит пазар тип навес със стабилна метална конструкция. Ще има общо 62 постоянно монтирани маси, както и допълнителни пет броя преместваеми павилиони.
Припомняме, че на заседание на Общински съвет – Мизия през септември беше взето решение да се поиска от държавата имот, който да се ползва за паркинг. Тепърва ще работим по устрояването на паркинг, ще го проектираме и ще търсим финансиране. Първи
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), пo предложен от Съдийската колегия времеви график.
Според хронограмата процедура започва днес, а внасянето на предложения за кандидати ще могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател да се проведе на 20 март.
Атанаска Дишева се обяви против подновяването на процедурата. Един от доводите беше липсата на кандидати по време на предходната процедура. Според нея няма как седмица по-късно да се появи някой.
По думите на Олга Керелска това е спорна процедура, пълна със съмнения. Тя също не подкрепи подновяването на процедурата.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури.
Симеонова прикани общините да бъдат по-активни с представянето на проекти за изграждане на инфраструктура за биоразградимите отпадъци, които да бъдат отделяни от общия поток на боклука. Тя припомни, че по този начин смесеният отпадък намалява с между 20 и 25 на сто. Тъй като общините не са достатъчно активни и не са постъпили достатъчно предложения, сега отново ще бъдат обявени процедури, тъй като има финансов ресурс, допълни Симеонова.
В дискусията за предстоящите реформи в системите за управление на отпадъците се включи и министърът на околната среда Петър Димитров. Той подчерта, че в тези политики общините носят основните отговорности, а в настоящия мандат предизвикателствата са твърде много. Димитров също акцентира върху необходимостта от инфраструктура за биоразградими отпадъци. Министърът каза още, че предстои да започне да действа работна група за изменения на закона за управление на отпадъците. По думите му една от темите ще бъде кметовете да разполагат с ефективни механизми да санкционират нарушителите. Димитров допълни, че в Монтана е реализиран пилотен проект срещу незаконните сметища. Той уточни, че те вече са разчистени и запръстени, а по места са монтирани камери, за да бъде предотвратено възстановяването им, като подчерта, че по същия начин могат да процедират и другите общини.
Прилагането на принципа „замърсителя плаща“ не е просто изпълнение на закона, а комплексна задача и отговорност на държавата, общините, бизнеса и гражданите, коментира изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. Тя подчерта, че през последната година задачата с изчисляването на такса смет по нов начин е стоварена изцяло върху общините. Георгиева допълни, че до месец май 2025 г. НСОРБ ще може да предложи осем примерни модела за определяне на таксата в зависимост от големината на общината. Ще бъде подготвен и софтуер, а 70 общини ще получат подкрепа за прилагането на тези модели.
Председателят на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов посочи, че много общини вече инвестират, най-вече в разделното събиране и оптимизацията на сметоизвозването. По думите му много са и кметствата, които искат да направят площадки за разделно сметосъбиране. За да се реформира системата на управление на отпадъците, са необходими инвестиции и затова НСОРБ иска целево от бюджета за следващата година за общините да бъдат заделени 150 милиона лева, допълни Панов.
Председателят на НСОРБ допълни, че в много от общините се намаляват или премахват таксите смет на културни институции, което обаче се отразява върху бюджетите. Административните сгради, включително училищата, получават субсидии от държавата и може би трябва да се мисли в посока те да си плащат таксата, посочи Панов.
В шест стъпки съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков описва действията, които според него трябва да се предприемат за справяне с политическата ситуация в страната. Предложенията на Петков са описани в негов пост във фейсбук.
Като първи приоритет той посочва необходимостта 51-вото Народно събрание да започне максимално бързо работа, а като втори – чрез закон да се направи така, че да се спре „стабилизирането“ на Борислав Сарафов, който в момента е и.д. главен прокурор, за следващите седем години. Отстраняването на ръководителя на Комисията за противодействие на корупцията – Антон Славчев, отново е препотвърдено от Петков като важна стъпка. Промяна в Изборния кодекс за справяне с фалшификациите, приемането на бюджет за догодина и гарантирането членството на България в еврозоната са другите точки.
„Да не позво
Българският съюз по балнеология и СПА туризъм организира второ по рода си събитие "България - дестинация за целогодишен здравен туризъм на здравноосигурителен пазар Австрия". Форумът ще се състои във Виена на 21 ноември, съобщиха от Съюза.
Фокус-темата на презентацията тази година ще бъде: България - земя на трите W – уелнес/wellness/, вино /Wein/ и културно наследство /Weltkulturerbe/.
Събитието се провежда със съдействието и домакинството на Посолството на България във Виена и личното участие и ангажираност на посланик Десислава Найденова-Господинова. Събитието е подкрепено от Министерство на туризма на България и ще бъде официално открито от заместник-министър Ирена Георгиева.
Презентацията предвижда акцент върху черноморския климат, балнеоложките (в т.ч. и климато-лечебните) дестинации с над 2000 минерални и термални извора, какт
Поради пътно произшествие на ул. "Станционна" в Шумен е затруднено движението в района, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР.
Водач на автомобил се е ударил в движещия се пред него товарен автомобил. В леката кола са пътували още двама, по първоначални данни – ученици, отбелязват от пресцентъра на полицията в Шумен.
Оттам информират още, че малко по-рано днес, в района на магазин „Практикер“ в града, трафикът също е бил затруднен, заради друг пътен инцидент, само с материални щети.
От Областната дирекция на МВР отправят апел към водачите да шофират внимателно в района на двете катастрофи.
Близо 550 нарушения на скоростните режими са установени от 11 до 17 ноември в Шуменско, съобщи пред журналисти на 18 ноември старши инспектор Тунай Йонуз от сектор „Пътна полиция“ към Областната ди
Община Перник обяви обществена поръчка за изграждането на пътен възел на две нива в района на квартал Мошино. Тя е публикувана в регистъра на Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки".
Бъдещото съоръжение ще свързва обходния път за София през Мало Бучино с Републиканския път София - Кюстендил.
Обществена поръчка включва проектиране, строителство и авторски надзор. Прогнозната стойност стойност е 32 млн. лв. без ДДС.
Пътният възел ще бъде изграден на мястото, където улица "Младен Стоянов" пресича републиканския път за Кюстендил. По проекта си предвижда реконструкция на улиците "Младен Стоянов" в участъка от светофара в квартал Мошино до пътя за Кюстендил с дължина 830 метра, както и на ул. "Монтана" - с дължина 1926 метра. Ще се реконструират и всички напречни пресичания, и пътни връзки на двете улици, както и
Загуба в размер за над 14 000 лева за 2023 г. отчита медицинският център "Д-р Димитър Пеев" в Слънчев бряг. Това е записано в докладна в проекта за дневен ред на заседанието на Общинския съвет в Несебър, публикуван на интернет страница на Общинския съвет (ОбС). Сесията ще се проведе днес.
В докладната се предлага ОбС да вземе решение по компетентност и да приеме годишния финансов отчет и баланса на медицинския център, който е търговско дружество с общинско имущество, както и да се даде съгласие за отнасяне на реализирана загуба на дружеството за миналата година в размер на 14 573, 72 лв. към непокрити загуби от предходни години.
В общинската администрация има внесено писмо с приложени баланс, отчет за приходи и разходи, отчет за паричните потоци, отчет за собствения капитал и справка за нетекущите/дълготрайните активи през 2023 г. на медицинския център. Управителят
Годишната среща на местните власти започна вчера.